Co je to registr dlužníků a exekucí

Kde najít informace o exekucích
Vydáno: 19. června 2024
Autor: Tomáš Božek
Okamžité ověření exekucí

Dluhy a zejména exekuce jsou něčím, co trápí spoustu lidí – samozřejmě zejména samotné dlužníky, ale v některých případech je to problém i pro jejich věřitele. Zjistit si, zda je na konkrétní osobu vedena nějaká exekuce, je naštěstí velmi snadné a rychlé, není k tomu dokonce ani potřeba jezdit na žádný úřad.

V tomto článku se na registry dlužníků a exekucí podíváme podrobněji a řekneme si mimo jiné i to, kde a za kolik se výpisy dají získat.

Obsah článku

Mezi jednotlivými úvěrovými registry jsou velké rozdíly a značné odlišnosti jsou i mezi weby, které nabízejí výpisy z registru exekucí. Určitě doporučujeme podívat se nejdříve na naše tipy, ať zbytečně neutrácíte za předražené služby.

Proč vznikly úvěrové registry

Úvěrové registry (resp. registry dlužníků) nejsou žádnou českou specialitou, podobné databáze fungují i v mnoha dalších zemích po celém světě. Jejich účel je především ochrana – jednak samotných poskytovatelů služeb (bank, operátorů, ale třeba i pronajímatelů) ale také samotných dlužníků.

Díky tomu, že je člověk v registru sice na jednu stranu nedostane půjčku, na druhou stranu je to pro něho dobře, protože jinak by se mohl stále více a více zadlužovat a prohlubovat svoji dluhovou spirálu.

Hledáte nebankovní půjčku bez registru, která by šla zároveň vyplatit i v hotovosti? Zkuste oblíbený úvěr od společnosti Provident Financial.

Provident půjčka

Akce
Transparentní podmínky půjčky
 • Výše úvěru 3 000 - 130 000 Kč
 • Splatnost 6 - 36 měsíců
 • Úrok 4.7 %
 • Hodnocení

Výhody

 • Peníze na účet i v hotovosti
 • Možnost splátkových prázdnin
 • Ochrana před poplatky z prodlení
 • Nastavení splátek podle potřeby
 • Nabídka více druhů půjček

Podmínky

 • Pravidelný příjem
 • Věk žadatele 18+
 • Trvalý pobyt v ČR
 • Bankovní účet

O půjčce

Nebankovní půjčka od Providentu patří v ČR mezi dlouhodobě nejznámější a nejoblíbenější hotovostní úvěry. O jejích kvalitách svědčí nejen velké množství spokojených klientů, ale i různá prestižní ocenění jako např. první místo v indexu etického úvěrování, vítězství v kategorii Zlatý měšec a řadu dalších.

Velkou výhodou jejich úvěrů jsou široké možnosti výběru – ať už jde o výši půjčky, dobu splácení, frekvenci splátek nebo volba mezi výplatou v hotovosti či na účet.

Typy registru dlužníků

V zásadě rozlišujeme dva základní typy záznamů v registrech, dělíme je na negativní a pozitivní. Jaký je mezi nimi rozdíl? 

 • negativní záznamy – jedná se o informace o lidech, kteří mají nesplacené závazky (ať už jde o půjčku nebo třeba platbu za telefon)
 • pozitivní záznamy – jde o záznamy o tom, že člověk řádně splácí svoji půjčku nebo jiný produkt – takový zápis je pro klienta naopak výhodou

Registr a rejstřík dlužníků - jaký si vybrat?

Registrů dlužníků je na českém trhu hned několik, takže pro nezkušeného člověka může být orientace v nich trochu složitější. Ty skutečně seriózní a relevantní jsou ale jen tyto čtyři – centrální registr úvěrů (spravuje ho ČNB), dále pak registr zaměřený na banky (BRKI), další na nebankovní společnosti (NRKI) a poslední obsahuje i informace od telekomunikačních společností nebo dodavatelů energie (SOLUS).

Bankovní registr klientských informací - BRKI

Jak už z názvu tohoto registru vyplývá, jedná se v něm o informace od bankovních institucí. Jsou v něm tedy údaje o klientech bank, o jejich úvěruschopnosti a bonitě. Provozovatelem je společnost CBCB (Czech Banking Credit Bureau) a součástí tohoto registru jsou nejen negativní, ale i pozitivní záznamy, takže jednotlivé banky díky němu mají dobrý přehled o tom, jaká je platební morálka zájemců o jejich úvěrové produkty. 

Konkrétně se do něj zapisují záznamy o požadovaných, schválených i zamítnutých úvěrových produktech nebo např. o tom,když se klient opozdí se splátkou. Údaje v registru BRKI se aktualizují pravidelně jednou za měsíc a zůstávají v něm ještě čtyři roky po skončení úvěru. Nahlížet do něj mohou nejen banky a stavební spořitelny, ale i nebankovní společnosti a leasingové firmy.

Výpis z registru BRKI

Máte-li o výpis z tohoto registru zájem, můžete si o něj požádat na webu KolikMam.cz. Cena za výpis z BRKI závisí na tom, jakou formou si požádáte – při identifikaci pomocí BankID je cena 200 Kč, při osobním ověření v klientském centru 350 Kč, mailem také 350 Kč, datovou schránkou 363 Kč a poštou 473 Kč.

Nebankovní registr klientských informací – NRKI

Tento registr naopak zahrnuje data o klientech nebankovních společností. Jeho provozovatelem je sdružení CNCB (Czech Non-banking Credit Bureau) a jsou v něm informace o klientech společností, jako je např. Provident, Home Credit, Zaplo, Cofidis a mnoha dalších. 

Výpis z registru NRKI

Pro výpis z registru NRKI platí podobné podmínky a ceny jakou u BRKI – objednat si ho můžete na stránce KolikMam.cz a chybí pouze varianta, kdy se výpis posílá mailem po elektronickém podpisu. Výhodnější než samotný výpis z BRKI či NRKI je ale nechat si udělat společný výpis z obou registrů – ten stojí od 200 Kč. 

SOLUS - Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům

Registr SOLUS u nás patří k těm nejznámějším, jsou v něm uvedeny záznamy o dluzích nejen u bank a nebankovních společností, ale i u mobilních operátorů nebo dodavatelů energie. Provozuje ho zájmové sdružení právnických osob, v němž jsou zastoupeny různé společnosti (banky, nebankovní poskytovatelé, operátoři, energetické firmy atd.).

Solus.cz registr

Pod SOLUS spadají dokonce hned dva samostatné negativní registry dlužníků – jedním z nich je registr fyzických osob (spotřebitelů), druhý je pak registr podnikatelů a právnických osob. Kromě nich pak sdružení SOLUS provozuje také pozitivní registr, dále pak registr třetích stran a dvě pomocné databáze (registr neplatných dokladů a insolvenční registr).

Solus výpis

Získat výpis z registru SOLUS je mnohem složitější než např. u výpisu z exekucí. Je potřeba vyplnit spoustu osobních údajů, zaregistrovat se, zaplatit kartou nebo převodem a pak si objednat výpis přes SMS zprávu nebo mobilní aplikaci. Vygenerování kódu stojí 50 Kč a samotný výpis pak 125 Kč za jednu SMS zprávu. 

Je ale také možné využít službu na webu nejsemdluznik.cz, kde lze za 250 Kč získat Solus výpis včetně výpisu exekucí a insolvenčního rejstříku, u podnikatelských nebo právnických osob je cena 300 Kč. Podrobné informace najdete přímo na webu sdružení SOLUS. 

Jak se dostat z registru SOLUS?

Aby mohly být informace o vaší osobě z tohoto registru vymazány, musíte svůj dluh nejdříve zaplatit. Záznamy jsou v něm pak ale ještě další tři roky (u mobilních operátorů a dodavatelů energie jen rok). Některé weby ale uvádějí, že rychlejšího výmazu lze dosáhnout vypovězením smlouvy se společností, u které jste dluh měli (spolu s odvoláním souhlasu se zpracováním osobních údajů).

Centrální registr dlužníků

I když se na první pohled může zdát, že se jedná o oficiální registr, ve skutečnosti jde o soukromý podnikatelský projekt a s jeho tvůrci úvěroví poskytovatelé nijak nespolupracují. Neznamená to ale, že by šlo vyloženě o podvod – jde prostě jen o jednu z mnoha webových stránek, které lidem umožňují koupit si výpis s informacemi o jejich exekucích a dluzích.

Levné to ale není, za výpis u fyzické osoby je poplatek 249 Kč, pokud byste chtěli vidět i detail exekuce, platí se dalších 99 Kč. 

Tento registr se dá snadno splést se skutečně oficiální databází, která se nazývá Centrální registr úvěrů. Ten spravuje přímo Česká národní banka, nicméně není veřejný – přístup k němu mají pouze banky, které působí na území ČR. 

Pokud hledáte oficiální stránky Exekutorské komory, resp. jejího výpisu, najdete je na webu ceecr.cz – Centrální evidence exekucí. Poplatek za základní výpis je 60 Kč, stejná částka se platí i za detail vybraného exekučního řízení. Platit za tuto službu je možné pouze platební kartou.

Exekuceinfo.cz - exekuce registr výpis

Další internetovou stránkou, která nabízí možnost zjistit si informace o exekucích u sebe nebo u jiného člověka, je web Exekuceinfo.cz. Veškeré informace, které z něj získáte, pocházejí přímo od Exekutorské komory a i tady jde o naprosto seriózní a spolehlivou službu.

Vyhledávat na tomto webu lze podle jména, příjmení a data narození, nebo podle rodného čísla, případně podle čísla IČO u právnických osob. Poplatek za výpis je 218 Kč, výsledek ale získáte hned a není potřeba nikam chodit. Jsou ale i mnohem levnější způsoby, jak výpis získat (viz níže).

exekuce-online.jpeg

Ukázka výpisu na webu Exekuceinfo.cz

Cebia exekuce kontrola

Jednou z webových stránek, zaměřených na kontrolu exekucí je Cebia – jde o internetový portál, který nabízí celou řadu užitečných služeb, mimo jiné prověření vozidel a spoustu jiných služeb týkajících se aut. Kromě toho ale slouží i těm, kteří si chtějí prověřit fyzickou nebo právnickou osobu v registru exekucí.

Kontrola je velmi snadná, rychlá a navíc i levná, z domu si tak pohodlně prověříte libovolného člověka – stačí mít pouze jeho základní údaje. 

Jak funguje Cebia registr

Prvním krokem je vyhledání subjektu – ať už jde o člověka nebo firmu. Není to nic složitého, u lidí se dá vyhledávat buď zapsáním jejich jména, příjmení a data narození nebo stačí zadat pouze jejich rodné číslo. Pokud potřebujete informace o právnické osobě (firmě) je třeba vyplnit její IČO.

Dalším krokem je provedení platby. Cena je velmi přívětivá – pouze 69 Kč za přehled všech exekucí jedné osoby. Pokud chcete ke konkrétní exekuci další detailní informace, je potřeba uhradit dalších 69 Kč. Každopádně zaplatit se dá třemi způsoby – kartou online, přes Google Pay a nebo online převodem. Ve všech třech případech dostanete výsledek okamžitě po zaplacení.

Pokud jsou na dotyčného člověka nebo firmu vedeny nějaké exekuce, zobrazí se vám jejich kompletní výpis. V případě že chcete vědět o konkrétní exekuci další podrobnosti, musíte si za tuto informaci zaplatit do 24 hodin (již zmíněných 69 Kč). 

exekuce-cebia.jpeg

Ukázka výpisu na portálu Cebia.cz

Kontrola registru cena

Kontrola registru dlužníků bohužel není zadarmo, je vždy potřeba si za příslušný výpis zaplatit. Nejde o žádné vysoké částky, nicméně je určitě dobré vědět, že za ten samý výpis si jednotlivé databáze účtují výrazně odlišné ceny.

Rozdíl je i v možnostech, jak takový výpis uhradit – jde to v hotovosti na poště, SMS zprávou z mobilního telefonu a nebo jednoduše online platební kartou (či bankovním převodem). Přes internet mimochodem vyřídíte nejen výpis z exekucí, ale třeba i změnu SPZ vozidla – i žádost o ni lze podat z pohodlí domova online.

Pro ty, kteří (třeba právě kvůli exekuci) nemají vlastní bankovní účet, je nejlepší možností zajít si na nejbližší pobočku České pošty a na přepážce Czech Point si nechat udělat výpis. Ten vám vytisknou na počkání a poplatek za něj je jen 50 Kč. 

Další možností je uhradit výpis z exekucí pomocí SMS zprávy – to se může lidem bez účtu zdát jako lákavá možnost – získají ho hned a nemusejí nikam chodit. Takový výpis se ale citelně prodraží, např. na webu vyhledavaniexekuci.cz si za to účtují 218 Kč. To už je opravdu lepší skočit si na poštu. 

Nejjednodušší je ale pro většinu lidí samozřejmě zaplacení výpisu platební kartou – je to rychlé, pohodlné a výsledky máte hned. Ceny začínají už na 40 Kč za výpis (takto levně to nabízí web KolikMam.cz), mezi jednotlivými poskytovateli jsou ale velké rozdíly a je zbytečné platit za tu samou službu až 200 Kč, když ten samý výsledek získáte 5x levněji.

Porovnání cen za výpis z registrů exekucí

  Cena za výpis všech exekucí Cena za detail jedné exekuce
KolikMam.cz 40 Kč 25 Kč
Česká pošta (Czech Point) 50 Kč nezjištěno
Cebia 69 Kč 69 Kč
Centrální evidence exekucí 60 Kč 60 Kč
ExekuceInfo 218 Kč nezjištěno
Centrální registr dlužníků 249 Kč 99 Kč

Mapa exekucí - statistiky

Docela zajímavý je pohled na podíl exekucí v jednotlivých oblastech naší země. Když se na mapu exekucí podíváme, zjistíme, že nejnižší podíl osob v exekuci je na Vysočině, naopak nejhůře je na tom Ústecký a Karlovarský kraj. Velmi podrobně se této problematice věnuje web mapaexekuci.cz, kde jsou i různé zajímavé analýzy (např. srovnání procesu oddlužení v různých evropských zemích).

Podíl osob v exekuci podle krajů 2024:

 

Kraj Podíl osob v exekuci Průměrný počet exekucí na osobu Počet osob v exekuci
Vysočina 4,1 % 6,5 17 713
Zlínský 4,3 % 5,7 21 200
Pardubický 5,3 % 6,0 23 548
Jihomoravský 5,5 % 6,6 56 174
Středočeský 5,6 % 5,8 67 030
Královéhradecký 5,7 % 6,3 27 008
Jihočeský 6,0 % 7,0 33 211
Praha 6,1 % 6,1 71 203
Olomoucký 6,2 % 5,9 33 247
Plzeňský 6,8 % 5,8 35 295
Moravskoslezský 8,5 % 6,1 85 450
Liberecký 8,6 % 6,3 32 544
Karlovarský 11,9 % 6,0 29 975
Ústecký 13,1 % 6,9 90 070

V roce 2023 bylo v Česku v exekuci 646 000 lidí, z toho 147 000 mělo dokonce 10 a více exekucí. V průměru tak u nás bylo v exekuci 7,3 % obyvatel starších 15 let, celkový počet exekucí překročil 4 miliony a celková vymáhaná částka byla 609 miliard korun. 

Zamítnutí půjčky

Pokud si požádáte o úvěr a žádost vám není schválena, je to samozřejmě nepříjemné. K zamítnutí půjčky může dojít z celé řady důvodů a jinak k tomu přistupují velké banky a jinak některé nebankovní společnosti. 

Nejčastější důvody zamítnutí půjčky

 • záznam v registru dlužníků
 • příliš nízký příjem
 • příliš vysoký věk
 • další závazky klienta
 • absence trvalého pobytu v ČR

Zamítnutí půjčky kvůli sázení

Zní to jako zvláštní důvod, nicméně u některých úvěrových produktů se skutečně může stát, že je jejich poskytovatel zamítne právě kvůli sázkám. Konkrétně se jedná o bankovní půjčky (a hypotéky) a české banky prý osoby, které pravidelně sázejí, zařazují do kategorie rizikových klientů.

Nicméně v praxi pravděpodobně hraje roli celková situace klienta a banky zřejmě rozlišují mezi člověkem, který sází v menších částkách a mezi gamblerem, který je schopný prohrát celou výplatu a na další sázku si půjčit peníze. 

Nejčastější důvody ke kontrole registru

Mít informace o tom, zda má někdo záznamy v registrech dlužníků, se může hodit v mnoha životních situacích a může vám to ušetřit peníze a problémy. Jaké jsou nejčastější důvody ke kontrole registru? 

Žádost o půjčku

Naprostá samozřejmost u všech bank, ze zákona by ale registry měly kontrolovat i nebankovní společnosti (musejí si prověřovat úvěruschopnost všech žadatelů). Pokud si někdo chce podat žádost o půjčku a má negativní záznam v registru, u většiny společností peníze nedostane (jsou ale i takové, které půjčky pro dlužníky poskytují).

Přehled o svých závazcích

Nejste si jistí, jestli máte vše vyrovnané a nikomu nic nedlužíte? Díky výpisu z registru dlužníků získáte jistotu, zda máte vše v pořádku a nemusíte tak mít obavu, že by vás třeba navštívil exekutor. 

Nákup auta nebo bytu

Hodit se výpis z registru může i v situaci, kdy si kupujete nové auto nebo dokonce nový byt. Prodejce může i v takových případech chtít vidět výpis.

Nájemní smlouva

Pokud pronajímáte byt, může se hodit prověřit si nového nájemníka v registru dlužníků. Pokud ho má čistý, je to plus, pokud naopak zjistíte, že má řadu exekucí, může to být signál, že by nemusel platit nájem řádně a včas. 

Prověření zaměstnance

Některé firmy nechtějí zaměstnávat lidi s exekucemi, je to složité a náročné na administrativu (je potřeba pravidelně komunikovat s exekutory a vyřizovat jejich pohledávky). Mnoho společností tak využívá těchto registrů za účelem prověření zaměstnance. 

Kontrola partnera

Nechat si udělat výpis z registru dlužníků se vám může hodit i u vašeho partnera. Zejména pokud s ním chcete uzavřít manželský sňatek, je dobré předem vědět, jestli není zadlužený nebo něco neskrývá. 

Obchodní vztahy

Někdy se mohou hodit i bližší informace o vašem obchodním partnerovi. V kontrole registru si můžete snadno proklepnout nejen běžné fyzické osoby, ale i živnostníky nebo firmy.  

Zdroje: www.moneta.cz, www.solus.cz, www.ceecr.cz, www.exekuceinfo.cz, www.cebia.cz, www.mapaexekuci.cz

Nejčastěji kladené dotazy

1) Jaké registry dlužníků u nás existují?
Pouze pro účely bank je určený Centrální registr úvěrů, veřejné jsou pak tři registry – bankovní (BRKI), nebankovní (NRKI) a SOLUS (v něm jsou jak dluhy z půjček, tak i u operátorů nebo energetických firem).
2) Jaký je rozdíl mezi pozitivním a negativním záznamem?
Pozitivní záznamy jsou o tom, že klient vše splácí tak jak má, naopak negativní záznam v registru znamená, že klient svoje závazky nesplácel včas.
3) Na jakých místech mohu získat výpis svých exekucí?
Na různých webových portálech (kde za ně lze většinou zaplatit pouze kartou nebo převodem), další možností je pak nechat si udělat výpis na poště (ten už se naopak platí jedině v hotovosti).
4) Jsou výpisy z registru exekucí opravdu aktuální?
Ano, záznamy v tomto registru se aktualizují pravidelně každý měsíc.
5) Kolik se za výpis z registru exekucí platí?
Záleží na tom, kde si o výpis zažádáte – lze ho získat už od 40 Kč na internetu (nebo za 50 Kč na poště), některé portály si ale účtují i kolem 250 Kč.
6) Jak zjistím, kolik přesně ještě dlužím?
Ideální je – po zjištění jaké exekuce jsou na vás vedeny – kontaktovat přímo dané exekutorské úřady, aby vám sdělily přesnou výši pohledávek.
7) Jsou v centrální evidenci exekucí všechny probíhající exekuce?
Ne, některé v této evidenci nejsou. Může se jednat např. o exekuce vedené orgány státní správy a samosprávy, zdravotními pojišťovnami, finančními orgány nebo soudy, které jsou podle jiných předpisů než podle exekučního řádu. Jde např. o exekuce kvůli poplatkům za odpad apod.
8) U koho si mohu zjistit svoje další exekuce?
Vzhledem k tomu, že ne vše je v registru exekucí, má smysl obrátit se s žádostí o výpis pohledávek i na ČSSZ (Českou správu sociálního zabezpečení), která vám poskytne aktuální přehled neuspokojených exekučních příkazů, které jsou v její evidenci.
9) Dá se někde získat výpis z exekucí i úplně zdarma?
Všechny služby, nabízející výpis z exekucí jsou placené, nicméně může se teoreticky stát, že vám výpis zařídí např. v nějaké dluhové poradně nebo jiné neziskové organizaci, která se zabývá pomocí lidem v tísni.
10) Když potřebuji výpis exekucí třetí osoby, co k tomu musím mít?
Potřebujete vědět pouze rodné číslo dotyčného člověka, případně jeho jméno, příjmení a datum narození. Nic dalšího není potřeba.

Další články z kategorií