Podpora v nezaměstnanosti 2024 - kdo má nárok a jaké jsou podmínky

Jak se podpora v nezaměstnanosti počítá? Podmínky jasně a přehledně!
Vydáno: 19. června 2024
Autor: Pavla Drobná
Máte na podporu nárok?

Jednou z důležitých dávek v českém systému státní sociální podpory je podpora v nezaměstnanosti. Mohou ji získat lidé, kteří přišli o zaměstnání a usilují o získání nové práce. 

Obsah článku

Podívejte se na aktuální podmínky podpory v nezaměstnanosti – zda na ni máte nárok, kolik můžete dostat a co je potřeba k jejímu získání doložit. 

Státní podpora v nezaměstnanosti 2024

Pokud jste – ne vlastní vinou – přišli o svoje zaměstnání, může vám stát po určitou dobu pomoci toto období překlenout a při splnění podmínek budete mít nárok na sociální dávku, které se říká podpora v nezaměstnanosti. Vyplácejí ji po celém území republiky úřady práce, zájemci si o podporu mohou zažádat nejen přímo na jejich pobočkách, ale i elektronickou formou přes internet. 

Nemáte práci, ale potřebujete nutně půjčit peníze? Skvělé podmínky má nebankovní úvěr od společnosti Zaplo Finance - pro nové klienty je půjčka Zaplo zcela bez poplatků a bez úroků.

Zaplo půjčka

Top
Férová půjčka - znáte z TV
 • Výše úvěru 1 000 - 30 000 Kč
 • Splatnost 0 - 1 měsíců
 • Úrok 0 %
 • Hodnocení

Výhody

 • První půjčka úplně zdarma
 • Blesková výplata 24 hodin denně
 • Nemusíte mít ručitele
 • Vyřízení půjčky 100% online

Podmínky

 • Věk žadatele 18+
 • Trvalý pobyt v ČR
 • Vlastní bankovní účet
 • Mobilní telefon

O půjčce

Nebankovní společnost Zaplo se specializuje na tzv. rychlé půjčky před výplatou, nebo chcete-li na krátkodobé úvěry. Klienti si u Zaplo mohou zažádat o 1.000 až 30.000 Kč, nicméně částku je potřeba vrátit v poměrně krátké lhůtě. Dobu splatnosti si můžete zvolit od 7 do 30 dnů. Po schválení půjčky dostanete peníze do 15 minut na váš účet.

Jak funguje podpora nezaměstnanosti

Co se týká výše podpory nezaměstnanosti, tak ta se ze zákona vypočítává jako určité procento z čisté průměrné výplaty žadatele v jeho poslední práci. První dvě měsíce každý dostane 65 %, třetí a čtvrtý měsíc pak 50 % a po zbylou dobu podpůrčí doby 45 %.

Pokud jde o délku podpůrčí doby, ta závisí na tom, kolik je žadateli let. U lidí, kterým je do 50 let, je podpora v nezaměstnanosti pouze 5 měsíců, u lidí ve věku 50 – 55 let je to 8 měsíců a osoby starší 55 let mají nárok na podporu po dobu 11 měsíců.

Vzhledem k tomu, že v posledních letech došlo ke zvýšení životního minima, zvýšila se tím pádem i maximální možná podpora – pro rok 2024 je to 24 608 Kč (u lidí, kteří jsou v rekvalifikaci je částka malinko vyšší – 27 578 Kč).

Podpora nezaměstnanosti podmínky

 • musí se jednat o občana ČR, který má zároveň na území ČR i svoje bydliště
 • musí mít za poslední dva roky alespoň 12 měsíců důchodového pojištění
 • musí být na úřadě práce v evidenci jako uchazeč o zaměstnání
 • podpora se vyplácí po dobu 5, 8 nebo 11 měsíců (podle věku uchazeče)
 • výše podpory činí 65 % první dvě měsíce, 50 % třetí a čtvrtý měsíc a 45 % od pátého měsíce

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti

 • žadatel, který je zapsaný na pracovním úřadě jako uchazeč o zaměstnání
 • žadatel, která zároveň během dvou let před zařazením do této evidence měl účast na důchodovém pojištění alespoň po dobu 12 měsíců (ať už díky zaměstnání nebo jiné výdělečné činnosti, případně z tzv. náhradní doby)
 • jako náhradní doba se bere pobírání invalidního důchodu 3.stupně, péče o dítě do 4 let, péče o fyzickou osobu závislou na péči jiné osoby, příprava k práci nebo výkon veřejné či dobrovolnické služby

Po jaké době mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Musíte mít za sebou alespoň 12 měsíců (v posledních dvou letech) kdy jste měli účast na důchodovém pojištění (tzn. bylo za vás odváděno pojistné např. při zaměstnání, práci na dohodu nebo jste si ho platili při svém podnikání). 

Opětovný nárok na podporu

Podpora v nezaměstnanosti se dá čerpat i opakovaně. Nicméně nejde to hned po skončení celé podpůrčí doby, nejdříve je třeba získat znovu účast na důchodovém pojištění a to alespoň po dobu 6 měsíců.

Jsou ale výjimky, kdy to nutné není – např. když dotyčný přišel o práci ze zdravotních důvodů, dostal výpověď z organizačních důvodů nebo mu např. jeho zaměstnavatel řádně neplatil mzdu.

Kdo nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti

Samotné doložení výše příjmů a zápočtového listu ještě automaticky neznamená, že máte na podporu nárok. Získat ji nemohou např.: 

 • lidé, kteří nejsou na úřadu práce registrovaní jako uchazeči o zaměstnání
 • žadatelé, kteří v předchozím půlroce sami opakovaně pracovní poměr ukončili nebo v této době dostali výpověď za hrubé porušení pracovní kázně
 • lidé, kteří už mají starobní důchod
 • ti, kteří zrovna pobírají nemocenskou dávku
 • osoby, které jsou zrovna ve vězení
 • lidé, kteří nedoložili potřebné dokumenty (např. od svého zaměstnavatele)

Výpočet podpory v nezaměstnanosti

U podpory v nezaměstnanosti hraje roli celá řada faktorů, výpočet je tak poněkud složitější. Každopádně nemusíte čekat, až vám řeknou kolik můžete dostat na úřadě, ale můžete si orientačně výši podpory zjistit sami přes internet. Přesnou kalkulačku s jejím výpočtem najdete na spoustě webů s finančním zaměřením.

Jak se vypočítá výše podpory v nezaměstnanosti - kalkulačka

Pro výpočet výše podpory v nezaměstnanosti uvést do kalkulačky několik údajů. Prvním z nich je, kdo dal výpověď (jestli zaměstnavatel, zaměstnanec, dohodou nebo z vážných důvodů), dále pak jestli máte zákonný nárok na odstupné (a o kolik měsíců se jedná), třetím důležitým údajem je váš věk a poslední je průměrná čistá mzda. Pak jen kliknete na tlačítko Vypočítat a zobrazí se vám podrobné informace – kolik budete brát první a druhý měsíc, kolik třetí a čtvrtý a kolik od pátého měsíce.

Jak zažádat o podporu nezaměstnanosti

Jsou dvě možnosti, jak si zažádat o podporu v nezaměstnanosti – buď si ji můžete podat osobně na příslušném úřadě (na místním úřadu práce, podle toho kde máte bydliště) a nebo elektronicky třeba z pohodlí domova. Nejdříve ale musíte být v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání (bez toho získat podporu nelze).

Doložit pak musíte informace, které jsou pro přiznání podpory potřebné – jedná se např. o zápočtový list, potvrzení zaměstnavatele o výši mzdy, evidenční list důchodového pojištění atd. Samozřejmě je potřeba mít připravený také platný průkaz totožnosti (občanský průkaz), pokud jste OSVČ tak i potvrzení od OSSZ o účasti na důchodovém pojištění.

OSVČ Podpora v nezaměstnanosti

Podporu v nezaměstnanosti mohou pobírat nejen lidé, kteří předtím byli v zaměstnaneckém poměru, ale nárok na ni mají i někteří podnikatelé a osoby samostatně výdělečně činné. Podmínkou je, že si v předchozích dvou letech platili důchodové pojištění. Zároveň ho museli platit za poslední roky po dobu minimálně 12 měsíců.

Konkrétní výše podpory v nezaměstnanosti pro OSVČ pak závisí na tom, jak vysoké si platili zálohy na sociálním pojištění. V roce 2023 činila minimální výše této podpory pro OSVČ 6 553 Kč první tři měsíce, další dva pak 5 041 Kč a poté 4 536 Kč. Naopak maximum bylo 22 798 Kč.

V případě, že podnikatel na podporu nedosáhne, stále má k dispozici krátkodobé řešení - tedy peníze získat díky speciální půjčce pro OSVČ.

Podpora v nezaměstnanosti pro DPP a DPČ

Další skupinou lidí, kteří si o podporu v nezaměstnanosti mohou zažádat, jsou ti, kteří pracovali na dohodu – buď na dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Platí to ale pouze pro ty, kteří ze svého výdělku odváděli sociální pojištění (tzn. u DPP museli mít více než 10 000 Kč měsíčně, u DPČ více než 4 000 Kč. 

Podpora po mateřské a nemocenské

Nárok na pobírání podpory v nezaměstnanosti mohou mít i maminky, kterým skončila jejich mateřská dovolená. Jen minimální výši má v případě, že byla dotyčná už před porodem nezaměstnaná nebo pracovní poměr ukončila během mateřské.

V těchto případech se vyplácí pouze 15 % z průměrné mzdy v ČR první dva měsíce, další dva měsíce 12 % a zbytek doby 11 % průměrné mzdy. Jinak se podpora počítá ze mzdy z předchozího zaměstnání a konkrétně je to 65 % první dva měsíce, 50 % další dva měsíce a zbytek doby 45 %. 

Dalším příkladem, kdy je možné mít podporu v nezaměstnanosti, je situace, kdy je člověk po ukončení neschopenky. V takovém případě se mu podpora počítá z jeho průměrné mzdy, kterou měl v posledním kalendářním čtvrtletí trvání zaměstnání. Výše nemocenských dávek nehraje pro stanovení podpory v nezaměstnanosti žádnou roli. 

Kdy a jak se peníze vyplácí

Podpora v nezaměstnanosti se vyplácí pravidelně jednou měsíčně a to buď klasicky bezhotovostním převodem na bankovní účet a nebo v hotovosti poštovní poukázkou, kterou je možné nechat si vyplatit na pobočkách České pošty. Pokud jde o konkrétní termín, tak ten mají jednotlivé Úřady práce stanovený různě, obvykle by se ale mělo jednat každý měsíc o stejné datum. 

Co dělat pokud mi nepřišla podpora?

V takovém případě doporučujeme obrátit se přímo na konkrétní Úřad práce, který má výplatu vaší podpory v nezaměstnanosti na starosti – někdy se stává, že se výplatní termíny o několik dní opozdí.

Rekvalifikace během pobírání podpory v nezaměstnanosti

Při rekvalifikaci můžete také pobírat podporu v nezaměstnanosti a to ve výši 60 % vašeho průměrného měsíčního výdělku (nebo vyměřovacího základu u OSVČ). Oproti běžné podpoře je zde ale výhoda v tom, že její výše se nemění – nejen první dva měsíce, ale i v těch dalších budete dostávat pořád zmíněných 60 % (maximálně ale 27 578 Kč). Další možností během rekvalifikace je začít si přivydělávat na internetu - z pohodlí vašeho domovat!

Nejčastěji kladené dotazy

1) Kde si mohu podat žádost o podporu v nezaměstnanosti?
Požádat si o ni můžete buď přes internet (vyplněním formuláře v kombinaci s žádostí o zprostředkování zaměstnání) a nebo osobně na nejbližší pobočce úřadu práce.
2) Co musím splňovat, aby mi podpora mohla být přiznána?
Hlavní podmínkou je, že v posledních dvou letech za vás bylo minimálně 12 měsíců hrazeno důchodové pojištění. Dále musíte být v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání.
3) Je podpora v nezaměstnanosti určená i pro podnikatele?
Ano, získat ji mohou i OSVČ, podmínkou ale je, že si za poslední dva roky minimálně 12 měsíců sami platili důchodové pojištění. Výše podpory pak závisí na tom, jak vysoké zálohy si platili.
4) Jak dlouho se podpora v nezaměstnanosti vyplácí?
Záleží na věku uchazeče – základ je 5 měsíců, osoby od 50 do 55 let ji mohou brát 8 měsíců a lidé od 56 let až 11 měsíců.
5) Jaká je výše podpory v nezaměstnanosti?
Vypočítává se z předchozí průměrné mzdy žadatele – 1. a 2. měsíc je to 65 %, 3. a 4. měsíc 50 % a následně od 5. měsíce 45 %.
6) Vyplácí se podpora pouze na účet nebo to jde i v hotovosti?
Jde to bez problémů i v hotovosti, můžete si ji nechat posílat i klasickou poštovní poukázkou (stejně jako je tomu třeba u důchodů).
7) Dá se podpora v nezaměstnanosti pobírat i během rekvalifikace?
Ano a ve srovnání s běžnou podporou má i určité výhody – např. tu, že po celou dobu rekvalifikace máte nárok na 60 % vaší průměrné mzdy (max. 27 578 Kč).
8) Co je potřeba pro získání podpory doložit?
Kromě dokladů totožnosti je potřeba doložit dokumenty z předchozí práce – např. zápočtový list, evidenční list důchodového pojištění nebo potvrzení o výši příjmu.

Další články z kategorií