Půjčka od soukromé osoby na OP

Půjčky na OP jsou ideální možností pro ty, kteří shánějí rychlou a administrativně nenáročnou půjčku
Vydáno: 1. ledna 2024
Autor: Pavla Drobná
Půjčka na občanský průkaz od soukromníka

Vzít si půjčku je pro většinu lidí snadná záležitost, mohou ji získat buď v bankách nebo v celé řadě nebankovních společností. Někteří lidé se ale zajímají o méně bezpečný druh úvěru, kterým je půjčka od soukromé osoby na OP.

Obsah článku

Půjčka na občanku může na první pohled znít dobře jako alternativa pro ty, kteří nemohou dostat úvěr ani u banky, ani v nebankovním sektoru, nicméně doporučit se tento typ půjčky nedá.

Nejlepší 3 půjčky na OP

Hledáte výhodnou a bezpečnou půjčku na OP? Tyto tři patří v současné době k těm nejlepším:

1) Zaplo půjčka

Vvelmi oblíbený a známý nebankovní úvěr se skvělými podmínkami. Pro nové klienty je první půjčka zdarma do 16 000 Kč a na celých 30 dní, od druhé žádosti je maximum 30 000 Kč. První půjčka se určitě u Zaplo vyplatí, u těch opakovaných je ale dražší. Pro zájemce o úvěr s delší splatností stojí za zvážení také půjčka Zaplo na splátky.

Zaplo půjčka

Top
Férová půjčka - znáte z TV
 • Výše úvěru 1 000 - 30 000 Kč
 • Splatnost 0 - 1 měsíců
 • Úrok 0 %
 • Hodnocení

Výhody

 • První půjčka úplně zdarma
 • Peníze na účet i v hotovosti
 • Peníze dostanete rychle
 • Nemusíte mít ručitele
 • Vyřízení půjčky 100% online

Podmínky

 • Věk žadatele 18+
 • Trvalý pobyt v ČR
 • Vlastní bankovní účet
 • Mobilní telefon

O půjčce

Nebankovní společnost Zaplo se specializuje na tzv. rychlé půjčky před výplatou, nebo chcete-li na krátkodobé úvěry. Klienti si u Zaplo mohou zažádat o 1.000 až 30.000 Kč, nicméně částku je potřeba vrátit v poměrně krátké lhůtě. Dobu splatnosti si můžete zvolit od 7 do 30 dnů. Po schválení půjčky dostanete peníze do 15 minut na váš účet.

2) Kamali půjčka

Nejlépe hodnocená nebankovní půjčka, u níž se nemusíte ničeho bát. Napoprvé lze získat až 15 000 Kč (při splacení do 14 dnů navíc zcela bez úroků a poplatků), od druhé půjčky 20 000 Kč, od páté 30 000 a od desáté až 40 000 Kč. Splatnost úvěru je 30 dní, ale dá se bez problémů prodloužit (a to i když nemáte peníze, stačí jen 1 Kč). Pokud hledáte opravdu bezpečný krátkodobý úvěr, Kamali půjčka je ideálním řešením.

Kamali půjčka

Top
Nejlevnější mikropůjčka na trhu
 • Výše úvěru 1 000 - 20 000 Kč
 • Splatnost 0 - 1 měsíců
 • Úrok 0 %
 • Hodnocení

Výhody

 • První půjčka zdarma na 14 dní
 • Bezúčelová půjčka na cokoliv
 • Velmi nízké poplatky
 • On-line vyřízení žádosti
 • Možnost levného odložení splátek
 • Jasné a fér podmínky úvěru

Podmínky

 • Věk žadatele 18+
 • České občanství
 • Trvalý pobyt v ČR

O půjčce

Kamali je dalším nebankovním úvěrem s velmi krátkou splatností, které nazýváme mikropůjčky. V porovnání s konkurencí je však Kamali téměř ve všech ohledech výhodnější a až na několik drobností ji výrazně překonává. Půjčka Kamali patří do portfolia společnosti Home Credit, jež patří mezi přední poskytovatele úvěrových produktů v ČR. U Kamali si napoprvé půjčíte až 20.000 Kč a pokud úvěr splatíte do 14 dnů, nehradíte žádné úroky ani poplatky!

3) ViaSMS půjčka

Tady si lze půjčit napoprvé dokonce až 25 000 Kč na 30 dnů zdarma, jinak ale Via SMS půjčka nabízí i jiné varianty. Sjednat si lze také flexibilní úvěr (do 60 000 Kč) s možností splácet ho podle potřeby. Stejně jako u předchozích půjček, i u viasms je možnost výplaty pouze převodem na účet.

ViaSMS půjčka

Rychlá mikropůjčka zdarma
 • Výše úvěru 1 000 - 60 000 Kč
 • Splatnost 0 - 1 měsíců
 • Úrok 0 %
 • Hodnocení

Výhody

 • Žádost vyřídíte 100% online
 • Peníze v hotovosti i na účet
 • Bez ručitele i zástavy
 • Doručení hotovosti kamkoliv

Podmínky

 • Věk 18+ let
 • Trvalý pobyt v ČR
 • Vlastní bankovní účet
 • Vlastní mobilní telefon

O půjčce

Půjčka od ViaSMS se řadí mezi bleskové úvěry online u které můžete dosáhnout na maximální výši 60 000 Kč, v případě klientů s opakovanou žádostí. Klienti mohou o půjčku požádat přes webové rozhraní a od druhé a každé další půjčky je možnost žádost zaslat přes SMS zprávu. První půjčka může dosáhnout výše až 25 000 Kč, je poskytována zdarma a také s flexibilní splatností.

Co je půjčka od soukromé osoby na OP

Jedná se o půjčky na cokoliv, které neposkytuje žádný držitel licence od České národní banky, ale nabízí ji obyčejný člověk (ať už je to běžná fyzická osoba nebo podnikatel). Tento typ půjčky obvykle nemá svoje internetové stránky, nabídku na ni tak najdete třeba v různých inzerátech.

Vzhledem k tomu, že produkt není nijak regulovaný, mohou u něho být v podstatě libovolně vysoké úroky, poplatky a různé sankce, většinou tak podmínky bývají pro dlužníka dost nevýhodné. Půjčka od soukromé osoby na OP je rozhodně velkým rizikem a je lepší se jí vyhnout.

Jak funguje půjčka od soukromé osoby na OP

U této půjčky neprobíhá sjednání online – jak je to běžné u standardních bankovních i nebankovních úvěrů – ale vyřizuje se osobně. To sice může některým lidem vyhovovat, stejně jako to, že z dokladů zde stačí pouze občanský průkaz, nicméně přesto není půjčka od soukromé osoby na OP rozumným řešením.

Osoba, která tento typ úvěru nabízí, může chtít např. podepsat směnku a to už je samo o sobě problém – půjčky na směnku jsou velmi riskantní, navíc ani nejsou legální. Splácení pak může probíhat v hotovosti, kdy od dlužníka věřitel peníze pravidelně vybírá, ale i převodem na účet, podle toho, jak se obě strany mezi sebou dohodnou.

Půjčka od soukromé osoby ihned

Lákavá na tomto druhu úvěru může být také rychlost jeho vyplacení. Pro ty, co potřebují dostat peníze co nejrychleji, zní půjčka od soukromé osoby ihned určitě zajímavě. Není to ale žádná zásadní výhoda – v nebankovním sektoru už jsou dnes úvěry doslova bleskové a online půjčky ihned nabízí celá řada poskytovatelů. Je to mnohem rozumnější, než si půjčovat od soukromníka.

Výhody půjčky

Základní výhoda tohoto druhu půjčky je jasná – požadavky jsou ještě mírnější než u nebankovních společností a úvěr tak mohou dostat třeba i zadlužení lidé, kterým nechtějí půjčit nikde. Nemusí u ní být vyžadováno doložení příjmů a stačit tak může samotný občanský průkaz. Teoreticky tak půjčka na OP od soukromé osoby může být dostupná i pro lidi v exekuci nebo dokonce v insolvenci (což je ale nelegální).

Nevýhody půjčky

Nevýhody u této půjčky ale jednoznačně převažují a proto je potřeba před tímto typem úvěru varovat. Mohou u něj být extrémně vysoké úroky a poplatky, běžné jsou také obrovské pokuty, třeba i za pouhý jediný den opoždění se splátkou. Rizikem je také půjčka od soukromé osoby na OP tehdy, kdy dlužník poskytne jako zástavu třeba svoji nemovitost. Velmi snadno tak o ni může nenávratně přijít.

Půjčka od soukromé osoby Praha

Pokud jste z hlavního města a nemůžete nikde sehnat úvěr, může být teoreticky řešením půjčka od soukromé osoby Praha. Nabídky lze najít např. na internetu na stránkách s inzercí úvěrů, případně v různých novinách, časopisech, ale i ve venkovních prostorech. V Praze ale mají lidé spoustu jiných příležitostí jak získat rychle peníze a půjčky od soukromníka jsou jedním z nejhorších řešení.

Půjčka od soukromé osoby na ruku

U mnoha lidí, co hledají úvěr, je velkým problémem to, že nemají žádný účet. Půjčka od soukromé osoby na ruku tak pro ně může být na první pohled atraktivní, je ale třeba si uvědomit i její nevýhody. Daleko lepší je zkusit si sjednat některé seriózní a prověřené nebankovní půjčky v hotovosti. Není jich sice na trhu mnoho, ale rozhodně jsou lepší než půjčka od soukromníka.

Ověřená půjčka od soukromníka

Lidí, kteří nabízejí různé vysoké úvěry jen na občanský průkaz, je sice celá řada, ověřená půjčka od soukromníka se ale dá sehnat jen těžko. Tento typ úvěru je prostě vždy velkým rizikem a půjčka na OP od někoho, kdo nemá licenci od České národní banky, se doporučit nedá. Všechny ověřené nebankovní a bankovní půjčky ale najdete v našem srovnávači, ze kterého si určitě vyberete.

Půjčka na OP pro nezaměstnané

U většiny úvěrových produktů musí žadatel prokázat, že má nějaký stálý příjem (nemusí to být jen ze zaměstnání, ale může to být i důchod nebo podpora na mateřské). Nezaměstnaní sice nezískají půjčku od banky, ale menší částku mohou získat v nebankovním sektoru.

Půjčka na OP pro nezaměstnané se dá najít u některých poskytovatelů, obvykle jde ale pouze o malé částky a jen s krátkou dobou splatnosti. Nicméně tato možnost tu je a není tak nutné hledat nabídky na půjčky od soukromé osoby nebo na směnku – úvěr se dá získat i standardní cestou.

Půjčka od soukromé osoby bez poplatků předem

Dnes už je běžné, že třeba nebankovní společnosti vyžadují před poskytnutím půjčky online uhrazení tzv. verifikačního poplatku. Je to obvykle 1 Kč, slouží to pouze k ověření bankovního účtu a je to v pořádku. Někdy se ale lze setkat s tím, že osoba, jež nabízí úvěry, chce od klienta zaplatit předem vysokou částku – třeba i tisíce korun. Zaplatit tento poplatek je obrovská chyba, zájemce o úvěr totiž může o peníze přijít – i když mu předtím slibují, že už má půjčku schválenou.

Žádný seriózní poskytovatel si (vyjma zmiňované 1 Kč) nikdy poplatky předem neúčtuje. Půjčka od soukromé osoby bez poplatků předem ale ani tak nemusí automaticky znamenat, že se jedná o dobrou nabídku. Stále platí, že mnohem lepší je půjčit si od společnosti, která má licenci od ČNB a poskytuje tak úvěry legálně a podle všech platných zákonů.

Půjčka od soukromníků, která je bezpečná

Existují ale půjčky, které jsou také financovány od jiných běžných lidí, na rozdíl od výše zmiňovaného úvěru se jich ale nemusíte bát. Jedná se tzv. P2P půjčky, které už se na českém trhu etablovaly a jejich předním a nejznámějším zprostředkovatelem je projekt Zonky, který v současné době patří pod Air Bank.

Která je nejlepší půjčka od soukromé osoby?

Půjčka Zonky je naprosto bezpečným úvěrem, který má oproti klasickým půjčkám řadu výhod. Na rozdíl od bankovních půjček je zde vyšší šance na schválení i pro tzv. problémové klienty a dají se získat dokonce i výhodnější úroky. Úvěrový rámec je přitom velmi široký a i splácení půjčky se dá rozložit na dlouho (až na 10 let).

Je půjčka od soukromé osoby na OP dobrý nápad?

Rozhodně není. Je pochopitelné, že lidé, kteří se ocitli v tíživé finanční situaci se chytají každého stébla naděje a jsou ochotni si půjčit od kohokoliv a podepsat cokoliv, je ale potřeba se těmto nebezpečným nabídkám vyhnout. Můžete se tak dostat do ještě daleko větších problémů.

Lepší je obrátit se např. na nějakou finanční poradnu nebo neziskovou instituci, která pomáhá lidem v těžké situaci a vždy se dokáže najít lepší řešení. Mnohem lepší než půjčka od soukromé osoby na OP je jinak jakákoli prověřená a důvěryhodná nebankovní půjčka. Je jich spousta a všechny známé úvěry najdete v našem srovnávači.  

Jak vysoká může být půjčka na OP na účet?

Oproti běžným bankovním úvěrům se dá u půjčky na OP získat méně, ale rozdíly mezi jednotlivými poskytovateli jsou docela velké. Obecně by se daly tyto půjčky podle velikosti rozdělit do tří základních kategorií: 

 • Mikropůjčky – základní a velmi rozšířené SMS půjčky, kde lze většinou získat od 1 000 Kč do 16 000 Kč. Nevýhodou je ale většinou velmi krátká splatnost, obvykle je peníze potřeba vrátit do měsíce.
 • Středně vysoké úvěry – v tomto případě může jít o produkty typu revolvingových půjček nebo kontokorentů. Jde o půjčky v řádech desítek tisíc korun, splatnost bývá v řádu měsíců až jednoho roku
 • Klasické dlouhodobé úvěry – teoreticky lze získat až stovky tisíc korun, nicméně u takto vysokých částek už si klienty poskytovatel dobře prověřuje. Může se ale jednat i o úvěr se zajištěním nemovitostí nebo s ručitelem.

Kolik lze získat na OP v hotovosti?

U hotovostních půjček jsou většinou limity trochu nižší než u standardních úvěrů, vyplácených převodem na bankovní účet. I přesto lze ale na ruku získat řádově až desítky tisíc korun.

 • Mikropůjčky – typickým zástupcem je půjčka CreditPortal, která se vyplácí na benzinových stanicích, získat lze ale na ruku jen 4 900 Kč.
 • Středně vysoké úvěry – v tomto případě je nejznámějším zástupcem půjčka od Providentu, např. jejich produkt 10+1. U něj je maximum 40 000 Kč.
 • Klasické dlouhodobé úvěry – opět jde např. o Provident, ale i některé další společnosti. Získat se dá až 90 000 Kč na ruku, případně po domluvě i více.

Alternativy půjček na OP

Půjčky na občanský průkaz se nezdají být příliš výhodné. Kolikrát můžete narazit na neověřené nebankovní společnosti s nepříliš valnou reputací. Proto je dobré se podívat i po jiných možnostech. Těmi mohou být například bankovní úvěry nebo prověření nebankovní poskytovatelé, které najdete v našem přehledu doporučených půjček.

Využívání nebankovních společností je vhodné, ale stále je na místě obezřetnost. Před poskytnutím půjčky je nezbytné pečlivě zvážit, abychom se vyhnuli problémům se splácením. Rovněž je důležité si uvědomit, že není moudré řešit stávající půjčku novou půjčkou, protože to jen vede k dalšímu nežádoucímu zadlužování.

Pokud začínáme být zavaleni dluhy a ztrácíme přehled o své finanční situaci, je nejlepší se obrátit na dluhové poradce neziskových organizací, které umí pomoci lidem v dluhových problémech. Namísto hledání další půjčky a riskovat exekuci, je lepší požádat o pomoc a zahájit proces insolvence.

Nejčastěji kladené dotazy

1) Kdo může získat půjčku od soukromé osoby na OP?
Vzhledem k tomu, že stačí jen občanský průkaz, tak v podstatě kdokoliv, komu už bylo 18 let. Půjčky od soukromých osob jsou ale velkým rizikem, lepší je vždy standardní bankovní či nebankovní úvěr.
2) Platí se u této půjčky nějaký poplatek dopředu?
Ne, speciálně u této půjčky si na to dejte velký pozor a nikdy neplaťte dopředu za to, že vám slíbí úvěr. Je velmi pravděpodobné, že o peníze přijdete.
3) Dá se získat půjčka na OP i od nebankovní společnosti?
Ano, někteří nebankovní poskytovatelé mají mírnější požadavky a není u nich nutné dokládat výši příjmů – v takových případech může stačit pouze občanský průkaz.
4) Je dostupná půjčka na OP i pro cizince?
Ano, pokud mají platný doklad totožnosti a povolení k pobytu v ČR, mohou si i oni tento úvěr sjednat.
5) Mohou získat půjčku na OP i senioři nebo maminky na mateřské?
Určitě ano, půjčka na OP je dostupná i pro starobní a invalidní důchodce, maminky na mateřské dovolené nebo pro studenty.
6) Jak dlouho trvá výplata půjčky od soukromé osoby na OP?
To záleží na konkrétním poskytovateli, dnes už je ale běžné, že výplata proběhne ihned, resp. v řádu několika minut od schválení.
7) Mohu získat půjčku na OP, když mám krátce po skončení insolvence?
U banky ne (tam obvykle musí uplynout alespoň 5 let), ale u některých nebankovních společností to možné je.
8) Mám možnost získat půjčku na OP na směnku. Nemůže jít o podvod?
Může, určitě tento typ půjčky nedoporučujeme. Navíc půjčky na směnku jsou nelegální. Zkuste si raději vybrat úvěr z našeho srovnávače, kde máte 100% jistotu, že o podvod jít nemůže.

Další články z kategorií