Komerční banka - kreditní karta recenze

S KB kartou získejte příspěvek na penzi, slevy v obchodech i další benefity
Vydáno: 19. června 2024
Autor: Tomáš Božek
Vyberte si nejvýhodnější kreditní kartu od KB

Velké bankovní ústavy obvykle kromě klasických debetních karet nabízejí také kreditní karty. Platí to i pro Komerční banku, která má ve svém portfoliu produktů hned tři druhy kreditních karet. Ty mají celou řadu výhod a slouží nejen jako rezerva pro případy, kdy nemáte dostatek finančních prostředků, ale přináší i jiné zajímavé benefity. 

Komerční banka kreditní karty - recenze

Pokud uvažujete o pořízení kreditní karty, Komerční banka má pro vás na výběr ze tří variant, dvě z nich jsou zdarma. Se všemi je možné platit nejen doma, ale i v zahraničí, dají se z nich vybírat peníze z bankomatu a mají pevnou úrokovou sazbu.

Obsah článku

Vzít si kreditní kartu má spoustu výhod, ale obnáší to i určitá rizika. Podívejte se na náš přehled kreditních karet od Komerční banky a na jejich největší pozitiva a negativa. Ne každému se kreditní karta vyplatí, pro většinu lidí je ale dobrým a užitečným pomocníkem.

KB kreditní karty - aktuální nabídka

V současné době nabízí Komerční banka 3 kreditní karty – každá z nich je trochu jiná a má svoje specifika. Jaké jsou mezi jednotlivými kreditními kartami od KB rozdíly? 

A karta

Základní kreditní karta, která přináší spoustu výhod. Tou hlavní je 1 % ze všech nákupů, které se vám připíše na penzijní spoření (až 500 Kč měsíčně), dalším benefitem jsou slevy v různých obchodech, za cestování, ubytování nebo wellness apod. (až 30 %). 

Cena kreditní karty zdarma
Měsíční správa karty 59 Kč (při platbách alespoň za 3 000 Kč za měsíc zdarma)
Výběr z bankomatu KB a ze sdílené sítě 1 % z vybrané částky, min. 30 Kč
Výběr z bankomatu ostatních bank a v zahraničí 1 % z vybrané částky, min. 100 Kč
Pevná úroková sazba 21,99 % p.a.

4U karta

Alternativa k A kartě – tato kreditní karta nemá žádný měsíční poplatek za správu karty ani vedení úvěru, jeden výběr z bankomatu je navíc zdarma u všech bank v Česku i v některých zemích Evropy (další za 59 Kč). Výhodou je možnost pojištění schopnosti splácet zdarma a volitelná asistenční služba pro domácnosti (opravy havárií až do 10 000 Kč). Úrok je stejný jako u A karty.

Cena kreditní karty zdarma
Měsíční správa karty zdarma
Výběr z bankomatu KB a ze sdílené sítě 1x měsíčně zdarma, další 59 Kč
Výběr z bankomatu ostatních bank a v zahraničí 1x měsíčně zdarma, další 59 Kč (platí pro ČR a vybrané státy v Evropě, ostatní země 99 Kč)
Pevná úroková sazba 21,99 % p.a.

World Elite karta

Prémiová kreditní karta od Komerční banky, určená spíše pro movitější klientelu. World Elite karta je vhodná zejména pro ty, kteří hodně cestují po světě – k jejím benefitům patří nejen nadstandardní cestovní pojištění pro celou rodinu, ale i asistenční služba pro motoristy a cyklisty nebo bezplatné vstupy do letištních salonků. 

Majitelé karty mohou čerpat i výhody programu MasterCard Premium. Oproti předchozím dvěma kartám má nižší úrokovou sazbu a všechny výběry z bankomatů zdarma, měsíční poplatek je ale docela vysoký.

Cena kreditní karty 550 Kč měsíčně
Měsíční správa karty zdarma
Výběr z bankomatu KB a ze sdílené sítě zdarma
Výběr z bankomatu ostatních bank a v zahraničí zdarma
Pevná úroková sazba 9,90 % p.a.

Benefity ke KB kreditní kartě

Sjednat si kreditní kartu od Komerční banky neznamená jen získat finanční rezervu a možnost utrácet, i když zrovna nemáte vlastní peníze. Benefity kreditních karet KB jsou daleko rozmanitější, patří mezi ně především:

Asistenční služby

Komerční banka nabízí ke svým kartám hned několik druhů asistenčních služeb. Konkrétně se jedná o:

 • asistenční služby Domácnost - v případě nouze díky ní budete mít k dispozici různé instalatérské služby až do výše 10 000 Kč (elektrikář, topenář, plynař, sklenář) nebo do 5 000 Kč (zámečník). Pod tyto služby patří také pozáruční oprava vybraných spotřebičů, deratizace, hodinový manžel, IT konzultace nebo služby lékaře po telefonu .Tento benefit je poskytován pouze ke kartě 4U.
 • asistenční služby pro motoristy - nadstandardní servis pro majitele karet World Elite (např. mechanik zdarma, odtah vozidla, zajištění náhradního auta, právní konzultace u autonehody, zajištění ubytování atd.)
 • asistenční služby pro cyklisty - opět benefit ke kartě World Lite, její majitelé mají v ceně např. pomoc na místě v případě defektu kola (až 12x za rok) a jeho odvoz do servisu, až 2x za rok i proplacení opravy kola (do 1 000 Kč)
 • asistenční služby Lifestyle - jsou dostupné jak u základní A karty (kde nabízejí např. zajištění servisu v domácnosti, rezervace vstupenek, doručení dárků a jiné služby), tak i u prémiové karty World Elite
 • zdravotní asistence - asistenční služba donášky léků se vztahuje k A kartě a jejím držitelům dovezou domů léky až do výše 5 000 Kč za rok.

Cestovní pojištění

U kreditní karty World Elite mají její držitelé v ceně i rozšířenou variantu cestovního pojištění, která se hodí zejména těm, kteří často cestují do zahraničí. Součástí je mimo jiné i pojištění odpovědnosti za škodu.

Pojištění schopnosti splácet

Tento benefit nabízí Komerční banka zdarma ke kreditní kartě 4U karta. Pojištění se vztahuje na případy dlouhodobé nemoci, ztráty zaměstnání, plné invalidity nebo úmrtí.

Program Sphere VIP

Velkou výhodou kreditní karty A karta je program Sphere VIP, jenž přináší slevy u tisíců partnerů - jedná se o obchody, restaurace, cestovní kanceláře, kadeřnické salony, divadla, koupaliště a mnoho dalších zařízení po celém Česku. Díky A kartě a programu Sphere VIP můžete ušetřit spoustu peněz.

Příspěvek na penzijní spoření

S A kartou můžete získat každý měsíc až 500 Kč na penzijní spoření - z každé platby touto kartou se vám jedno procento převede na penzijko, 500 Kč je maximální měsíční limit. Za rok tak můžete na penzijní spoření získat až 6 000 Kč, jen za to, že používáte kreditní kartu. 

Vstupy do letištních salonků

Každá kreditní karta Komerční banky nabízí i výhody při leteckém cestování, nejzajímavější je v tomto směru karta World Elite, která v rámci programu DragonPass umožňuje až 4 vstupy ročně do letištních salonků zdarma (v programu je jich přes 1 300 po celém světě).

Určité výhody ale mají i držitelé A karty a 4U karty, kteří mají vstup zdarma do salonků na letištích ve Vídni a v Bratislavě, v Praze pak s výraznou slevou (místo 860 jen 450 Kč).

Výběr z bankomatu

Obecně se u kreditních karet výběr z bankomatu příliš nedoporučuje, oproti klasickým debetním kartám totiž bývají výběry docela drahé. V případě kreditních karet Komerční banky záleží na jejím konkrétním typu.

U Word Elite jsou zdarma kompletně všechny výběry, u A karty se naopak vždy platí 1 % z vybrané částky, minimálně ale 30 Kč. V případě 4U karty je zdarma jeden výběr měsíčně, další jsou za 59 Kč.

Komerční banka výběr z cizího bankomatu

U kreditních karet KB je jedno, zda vybíráte z vlastního nebo cizího bankomatu, podmínky jsou stejné. Pouze u 4U karty je vyšší poplatek u zahraničních zemí (mimo vybrané evropské státy), který činí 99 Kč.

U debetních karet Komerční banky už jsou podmínky pro výběr výhodnější. Z vlastních bankomatů (a sdílené sítě) je výběr zdarma vždy, u bankomatů ostatních bank záleží na typu karty, jinak je poplatek za výběr z jiného bankomatu od 39 Kč za jeden výběr.

Cashback, neboli výběr na pokladně u obchodníka, je ale zdarma u všech typů debetních i kreditních karet Komerční banky.

7 důvodů proč využít kreditní kartu

Kreditní karty mají spoustu výhod, kvůli kterým se vyplatí o jejich pořízení uvažovat. Tohle je hlavních 7 důvodů proč využít kreditní kartu:

 1. Máte vždy finanční rezervu pro případ, že by vám na účtu scházely peníze
 2. S kreditní kartou platíte penězi, které patří bance – svoje úspory si tak můžete nechat na spořicím účtu, kde se vám mezitím budou zhodnocovat
 3. Pokud využijete bezúročné období, máte tak vlastně půjčku zcela zdarma
 4. Můžete získat různé zajímavé slevy v mnoha obchodech, restauracích apod.
 5. Vyplatí se těm, kteří hodně cestují – bývá k ní obvykle cestovní pojištění a další benefity
 6. Peníze můžete čerpat opakovaně a kdykoliv, nemusíte čekat na schválení žádosti
 7. Pokud splácíte čerpané peníze včas, budujete si dobrou platební historii, což se časem může hodit

Jaké jsou nevýhody kreditních karet

Výhody kreditních karet jsou jasné, je ale potřeba zmínit také jejich nevýhody. K těm největším patří především:

 • riziko, že držitel karty bude příliš utrácet a zadluží se
 • vysoké úrokové sazby (když nestihnete využít bezúročné období) 
 • vysoké poplatky za výběry z bankomatů 

Co je to bezúročné období

U každé kreditní karty máte vždy bezúročné období. Jedná se o dobu, během níž můžete všechny vyčerpané peníze z kreditní karty splatit bez jakýchkoli úroků a půjčit si tak vlastně zdarma.

Každá banka má délku bezúročného období trochu jinou, zatímco u Komerční banky je to 45 dní, MONETA ji má 50 dní a Česká spořitelna nebo ČSOB dokonce 55 dní. 

Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou

I když někteří lidé říkají debetní kartě zjednodušeně kreditka, ve skutečnosti jsou mezi debetní a kreditní kartou velké rozdíly. Na první pohled sice obě platební karty vypadají stejně, každá ale funguje na jiném principu. 

Základní rozdíl mezi kreditní a debetní kartou spočívá v tom, že u debetní karty máte k dispozici pouze svoje vlastní peníze, které máte na účtu. Oproti tomu u kreditní karty platíte naopak penězi, které nejsou vaše, ale patří bance. Jedná se tak vlastně o určitý druh úvěrového produktu. 

Debetní karta se vydává automaticky ke každému běžnému účtu, naopak o kreditní kartu je potřeba si zažádat samostatně a aby ji žadatel získal, musí splňovat určité podmínky – podobně jako u klasické bankovní půjčky

Rozdíl, který je ještě dobré zmínit (i když v praxi ho většina lidí nevyužije) je možnost blokace v případě ztráty – ta je jednodušší u kreditní karty, navíc když vám někdo kreditní kartu ukradne, nehrozí vám, že přijdete o vlastní úspory. S tím souvisí i to, že např. na internetu nebo v zahraničí je platba kreditní kartou o něco bezpečnější.

Oběma kartami můžete bez problémů platit jak v kamenných obchodech a restauracích, tak i na internetu, u obou lze vybírat peníze z bankomatů (u kreditní karty ale obvykle bývají za výběr vyšší poplatky). U obou karet může být k dispozici i nějaký cashback, spíše ale bývá u kreditních karet.

Kreditní karta - hlavní rizika

Kreditní karta určitě není vhodná pro každého, vedle neoddiskutovatelných výhod má totiž i svoje rizika. K těm největším patří zejména: 

 • jde o úvěrový produkt, takže se můžete snadno zadlužit
 • vlastnictví kreditní karty může svádět ke zbytečnému utrácení
 • pokud nesplatíte peníze v bezúročném období, jsou pak úroky poměrně vysoké

Nejčastěji kladené dotazy

1) Jak si mohu sjednat kreditní kartu od Komerční banky?
Pokud už u této banky máte založený účet, můžete si kreditní kartu sjednat jednoduše přes internetové nebo mobilní bankovnictví. V opačném případě ji lze vyřídit na pobočce Komerční banky.
2) Jak dlouhé je u kreditních karet od KB bezúročné období?
Komerční banka má u všech svých kreditních karet nastaveno bezúročné období na 45 dní.
3) Kolik se u kreditní karty Komerční banky platí za výběr hotovosti z bankomatu?
Každá ze tří kreditních karet má podmínky trochu jiné, obecně se ale výběry z kreditních karet moc nevyplácejí. Jinak u A karty je poplatek vždy 1 % z vybírané částky a min. 30 Kč, u 4U karty je jeden výběr měsíčně zdarma a u World Elite jsou zdarma všechny výběry.
4) Kolik budu muset za kartu měsíčně splácet?
Splatit lze buď celou částku najednou a nebo minimálně 3 % z půjčené částky měsíčně + příslušný úrok.
5) Jaká je u kreditní karty KB její úroková sazba?
V případě A karty a 4U karty je pevný úrok 21,99 % ročně, u kreditní karty World Elite činí úroková sazba jen 9,90 % p.a.
6) Ve kterých obchodech mám s A kartou nárok na slevu?
Kompletní seznam obchodů a restaurací, kde lze uplatnit slevu, najdete na webu muj.sphere.cz.
7) Jaký je limit asistenčního plnění u 4U karty?
Maximum je až 10 000 Kč včetně DPH (u instalatérů, elektrikářů, topenářů, sklenářů a plynařů).
8) Dají se všechny kreditní karty používat i v zahraničí?
Ano, platit s nimi můžete po celém světě, všude tam, kde uvidíte logo vydavatele vaší kreditní karty (MasterCard nebo Visa).

Další články z kategorií